Sukcesja gospodarcza – tak to się zaczęło

Wszystkie obszary mojej aktywności zawodowej łączy wspólny mianownik – spotkania z ludźmi. Zarówno w Kancelarii, jak i w czasie prowadzonych przeze mnie szkoleń, konsultacji poznaję wiele osób. Każde takie spotkanie coś wnosi, inspiruje, zachęca do stawiania pytań i znajdywania odpowiedzi. Kilka lat temu miałam przyjemność prowadzić cykl szkoleń w Ostrowie Wielkopolskim. Mimo upływu czasu doskonale pamiętam Uczestników tamtych spotkań. Wśród Osób, które tam poznałam, a z którymi kontakt mam do dnia dzisiejszego, jest wspaniała Kobieta – Aldona. To rozmowy z Nią, najpierw tam, w Ostrowie, potem w wielu innych miejscach, stanowiły fundament zainteresowania tematyką sukcesji gospodarczej oraz utwierdzały mnie w przekonaniu, że temat jest bardzo ważny. Wtedy stwierdziłyśmy też, że obie znamy ludzi, którzy z jakiś względów nie zabezpieczyli swoich najbliższych i swoich firm, które często stanowiły dorobek ich życia i miały być zabezpieczeniem finansowym dla następnego pokolenia.

Kolejną inspiracją było poznanie i nawiązanie współpracy z trenerem Grzegorzem Gustawem, Kiedy nieśmiało wspomniałam o tym, że myślę o podjęciu działań związanych z sukcesją gospodarczą, rzucił hasło „mentoring”. Potem, już wspólnie, stwierdziliśmy iż nie można mówić o przekazywaniu przedsiębiorstwa, bez odpowiedniego wychowania sukcesora.

Jeszcze później zapytałam młodego Adepta prawniczego rzemiosła – Maćka o to, co mówi mu pojęcie sukcesja gospodarcza. Bez wahania zaczął mówić o przekształceniach, spółkach, transformacji. Wiedziałam, że będzie z nami. Maciek zaskoczył mnie tym bardziej, że pytałam o to doświadczonych adwokatów i … nie otrzymywałam odpowiedzi.

Dlatego wspólnie stworzyliśmy projekt Sukcesja Gospodarcza, którego celem jest dostarczanie rzetelnej i kompleksowej wiedzy, która będzie odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców stojących przed koniecznością przekazania swojego biznesu młodszemu pokoleniu.

1 Comment

  1. Jestem pod wrażeniem, bo widzę tu pasję. Co prawda tematy dotyczące sukcesji gospodarczej, jak i te okołomałżeńskie są mi obce (choć kto wie, co życie przyniesie), to wiem, gdzie kierować innych w razie problemów 😉 I miło, że odwiedziłaś moje miasto rodzinne! 😉

Dodaj komentarz