Akademia Spółek Kapitałowych – wstępniak

spolka kapitalowe

Często słyszymy „mówiły jaskółki, że nie są dobre spółki” … jak ja nie lubię tego powiedzenia. Dlaczego? Bo spółka jest dobra. Szczególnie spółka kapitałowa.  Nie mówię, że jest to prosta forma działalności gospodarczej. Ale nie jest też tak skomplikowana i niedostępna, jak wynika z wielu rozmów, czy analizy treści dostępnych w popularnych portalach internetowych.

Spółka czy jednoosobowa  działalność gospodarcza – a może najpierw jedno, potem drugie

Większość przedsiębiorców rozpoczynając swoją przygodę z biznesem zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej. I nie ma w tym nic złego. Jest to prosta forma prawna. W sam raz, aby nauczyć się  biznesu. Jednak wszystkie plusy niwelują dwa fakty. Po pierwsze za zobowiązania przedsiębiorstwa właściciel odpowiada całym swoim majątkiem osobistym. Jeżeli jest w związku małżeńskim, a nie została podpisana rozdzielność majątkowa – także majątkiem współmałżonka. Po drugie – jednoosobowa działalność gospodarcza nie może być płynnie przekazana następnemu pokoleniu. Byt firmy kończy się wraz ze śmiercią właściciela.

Akademia Spółek Kapitałowych – po co?

W ostatnim czasie odbyłam wiele rozmów z przedsiębiorcami, którzy zdają sobie sprawę, że w ciągu kilku najbliższych lat będą musieli oddać stery firmy młodszemu pokoleniu. Ich działalności gospodarcze są często imponujące. Doskonale prosperują, są miejscem pracy dla często kilkuset osób. I kiedy pytam właściciela o to, czy zdaje sobie sprawę z tego, co stanie się z przedsiębiorstwem po jego śmierci, zapada wymowna cisza. Czasami słyszę: „no nic… ostatni zgasi światło”.

Padają pytania – co w taki razie zrobić. Odpowiedź jest prosta. Przekształcić i prowadzić w formie spółki kapitałowej. Zachowana zostanie ciągłość prawna – zdolność kredytowa, historia, itd. I wtedy pojawiają się kolejne wątpliwości – przecież spółka kapitałowa (najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) oznacza podwójne opodatkowanie, pełną księgowość. Tak. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

Akademia Spółek Kapitałowych – czyli co?

Akademia Spółek Kapitałowych powstała po to, by pomagać przedsiębiorcom w przejściu z jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki kapitałowej. Na blogu będą pojawiały się cykliczne artykuły dotyczące wszelkich aspektów funkcjonowania spółek kapitałowych. Dodatkowo będziemy prowadzić warsztaty dla przedsiębiorców (program warsztatów ogłosimy w pierwszej połowie lipca). Moim i mojego sukcesyjnego zespołu celem jest przedstawienie tych często skomplikowanych zagadnień w sposób prosty i przystępny, a jednocześnie rzetelny merytorycznie.

Zależy mi, aby przedsiębiorstwa były przygotowane do procesu sukcesji, a przedsiębiorcy budowali biznesy na pokolenia.

Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza – jak działasz?

Dodaj komentarz