Za czy przeciw – jednoosobowa działalność gospodarcza

tool-384740_1920

Gdy pewnego dnia stwierdzasz „chcę mieć firmę” w domyśle jest to najczęściej tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy jako kandydat na przedsiębiorcę zastanawiałeś się nad wyborem formy prawnej przedsiębiorstwa? Podejmowałeś refleksję nad wadami i zaletami jednoosobowej działalności? Myślałeś o założeniu spółki?

Warto spojrzeć krytycznie na jednoosobową działalność gospodarczą. Zalety są dość oczywiste i dobrze znane. Gorzej z wadami. Jednak dla metodologicznej poprawności przedstawię i plusy (dodatnie) i wady (plusy ujemne) tej formy działalności.

Zacznijmy od zalet:

– po pierwsze – łatwo jest założyć przedsiębiorstwo w takiej formie. Wniosek można złożyć elektronicznie przez stronę www.ceidg.gov.pl lub w urzędzie gminy. Jeżeli chcemy by firma była płatnikiem podatku VAT należy złożyć stosowne zgłoszenie do Urzędu Skarbowego (tutaj poniesiemy koszt 170 zł). Na etapie prowadzenia firmy łatwo dokonywać wszelkich zmian (choćby dodanie kolejnego kodu PKD). Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to darmowe.

– po drugie – niskie koszty księgowości (o tym, że wybór księgowej jest ważny pisałam wcześniej). Czasami przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie buchalterii.

– po trzecie – przez pierwsze dwa lata można korzystać z tzw. niskiego ZUSu.

– po czwarte – …. czwartego nie ma….

Na tym koniec zalet jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przejdźmy do wad:

– po pierwsze – prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą za zobowiązania firmy odpowiadasz także majątkiem prywatnym. Nie ma ostrego podziału na to, co stanowi własność prywatną właściciela, a co własność firmy. Jeżeli nie masz rozdzielności majątkowej (czytaj tutaj i tutaj) za zobowiązania firmy będzie odpowiadał także współmałżonek.

– po drugie – po dwóch latach zaczynasz płacić pełny ZUS. Przestaje być miło (o ile ktoś z uśmiechem na ustach robi przelew do ZUSu).

– po trzecie – jednoosobowa działalność gospodarcza nie podlega dziedziczeniu. W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej jak tyle, że nie będziesz mógł przekazać firmy dzieciom. Tak, dorobek życia mający często znaczną wartość nie może być przekazany sukcesorowi. A zastanawiałeś się, co w sytuacji gdy będziesz miał np. wypadek i nie będziesz mógł prowadzić dalej firmy. Ups… mamy problem. Jeżeli wcześniej nie pomyślisz o odpowiednim zabezpieczeniu (choćby w postaci pełnomocnictw będzie to ogromy problem).

W moim przekonaniu wady jednoosobowej działalności gospodarczej jednoznacznie przewyższają zalety. Chociaż myślę, że początkujący przedsiębiorca może rozpocząć swoją przygodę z biznesem od tej formy działalności. Ważne, by mając świadomość ograniczeń i wad korzystać z zalet.

Jaka jest alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej? O tym opowiem na kolejnym wirażu.

Dziękuję, że dotrwałeś do końca. Napisz proszę jakie widzisz zalety i wady firmy prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? 

5 Comment

  1. Ewidentnie wada, to tak jak napisałaś, brak możliwości przekazania jej potomkom 🙂

    1. Zgadza się. Niestety.

  2. Konkretny wpis o wadach i zaletach tej formy DG. Jak na razie widzę dwie poważne wady: brak dziedziczenia i odpowiedzialność majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy.

  3. Sama planuję niedługo otworzenie firmy i rzeczywiście najczęściej mówi się tylko o zaletach jednoosobowej działalności gospodarczej, a o wadach mało kto wspomina. Tym bardziej dziękuję za ich pokazanie.

    1. Tak, jak pisałam – na początek nie jest to zła forma, ale myślę, że po dwóch latach – jak się kończy niski ZUS – warto myśleć o przekształceniu. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz