5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa

nieważność małżeństwa, sąd biskupi, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Do rozpoczęcia procesu, którego przedmiotem jest nieważność małżeństwa, trzeba się przygotować (wiem, Ameryki nie odkrywam…) Co zatem trzeba wiedzieć decydując się na złożenie skargi powodowej w sądzie biskupim?

Po pierwszeproces będzie trwał. Jak długo? Zależy od konkretnej sprawy. Średnio proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (nazywany błędnie unieważnieniem małżeństwa czy rozwodem kościelnym) trwa ok. półtora roku. Bardzo ważne jest to, że na mocy ostatniej reformy papieża Franciszka postępowanie jest jednoinstancyjne. Wystarczy wyrok sądu pierwszej instancji stwierdzający, że małżeństwo zostało zawarte nieważnie. To pozwoli na znaczące skrócenie postępowań sądowych.

Po drugie – proces będzie kosztował. Ile? Mniej niż Ci się wydaje. Niejednokrotnie odpowiadam na pytania o koszty takiej sprawy. Ale częściej dementuję „plotki” o tym, ze proces może kosztować kilkanaście tysięcy… Dla przykładu – całość kosztów postępowania przed Sądem Biskupim w Rzeszowie to 600 zł, w Krakowie – 1500 zł. Istnieje także możliwość zwolnienia z kosztów sądowych.

Po trzecie – będą potrzebne dowody. Jakie? Co może być dowodem w sprawie o nieważność małżeństwa? Wszystko. Konkretnie – zeznania świadków, e-maile, korespondencja smsowa, wyciągi bankowe, listy … Dobór materiału dowodowego zależny jest od konkretnej sprawy.

Po czwarte – nie wiem jak zacząć. Trzeba złożyć skargę powodową (obrazowo – odpowiednik pozwu o rozwód w postępowaniu cywilnym) we właściwym sądzie biskupim. Właściwym czyli jakim? Każda diecezja posiada własny sąd biskupi do którego kompetencji należy także prowadzenie procesów małżeńskich. Najczęściej właściwym będzie sąd biskupi tej diecezji na terenie której zawarte było małżeństwo.

Po piąte – czy warto się starać o stwierdzenie nieważności małżeństwa? I na to pytanie nie odpowiem jednoznacznie. Dlaczego? Dlatego, że ludzie przychodzą do Kancelarii z różnymi historiami… czasem motywy są oczywiste, czasem mniej. Jednak każdy ma prawo do tego, aby próbować poukładać sobie życie zgodnie z wyznawanymi wartościami. A ja nie mam prawa tego oceniać…

 

nieważność małżeństwa, rozwód kościelny, proces

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa wymaga zaangażowania. Nie oszukujmy się – jak wszystko czego się podejmujemy. Nie ma przecież spraw, które załatwia się bez choćby odrobiny poświęcenia. A w tym przypadku … stawka jest wysoka i ci, którzy zdecydowali się na taki proces mówią warto było.

 

10 Comment

 1. Bardzo praktyczny blog. Zostaje tu na dłużej!

  1. Zapraszam. Rozgość się 🙂

 2. ACupOfCoffeeSolvesEverything says: Odpowiedz

  Dzięki, postraszę męża 🙂

 3. Dobrze wiedzieć, gdzie odsyłać:) pozdrawiam

 4. Oby takich spraw było jak najmniej.

 5. Super przydatne.. polecę do przeczytania znajomej, która ma z tym problem 🙂

 6. Unieważnienie małżeństwa pod względem emocjonalnym i duchowym jest chyba dużo trudniejsze niż rozwód cywilny.

 7. A na jakiej podstawie można wnosić o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Z jakich powodów ludzie się na to decydują? Może to po prostu kolejna plotka, ale słyszałam, że bardzo trudno uzyskać ten „kościelny rozwód”

  1. Pod koniec tego tygodnia rozpocznę cykl wpisów na temat poszczególnych powodów dla których można stwierdzić nieważność małżeństwa. Zapraszam 🙂

   1. Super! Zawsze mnie to interesowało, chętnie zajrzę 🙂

Dodaj komentarz